Pentru a marca „Ziua internațională a bolilor rare”, clădirea Primăriei Oradea a fost iluminată în verde, roz și albastru, joi, 29 februarie, începând cu ora 19:00.
În fiecare an, în ultima zi a lunii februarie, este celebrată Ziua Internațională a Bolilor Rare, după ce Alianța Europeană a Asociațiilor de Pacienți cu Boli Rare a stabilit ultima zi a lunii februarie ca Zi Internațională a Bolilor Rare începând cu anul 2008. Această zi contribuie la solidarizarea comunității internaționale de boli rare, multidisciplinară și diversă.
Conform statisticilor se estimează că aproximativ 5% din cetățenii a lumii sunt afectați de o boală rară. Numărul de 300 de milioane de persoane care trăiesc cu o boală rară aproape echivalează cu populația Statelor Unite ale Americii. Cele peste 6000 de boli rare identificate sunt caracterizate de o mare diversitate de simptome care variază nu numai de la boală la boală, ci și de la pacient la pacient.
Primăria Oradea a fost iluminată cu această ocazie în semn de solidaritate cu acești pacienți, la inițiativa Departamentului Discipline Preclinice a Facultății de Medicină și Farmacie a Universității din Oradea.



martie 01, 2024
O nouă acțiune lunară de colectare a deșeurilor de echipamente electrice şi electronice se va organiza sâmbătă, 2 martie 2024. Punctele de colectare fixe stabilite...
martie 01, 2024
Consilierii locali au aprobat joi, 29 februarie, noii indicatori tehnico-economici ai complexului sportiv de pe strada Făgărașului nr. 2 și au aprobat predarea amplasamentului către...