Târgul de promovare a serviciilor sociale acordate persoanelor vulnerabile din municipiu, organizat în zilele de 29-30 septembrie de către Direcţia de Asistenţă Socială Oradea, în colaborare cu furnizorii de servicii sociale din municipiul Oradea și cu sprijinul Primăriei Municipiului Oradea și APTOR, s-a încheiat.
În cadrul celor două zile ale evenimentului care a avut loc în Piața Unirii, alături de organizatori au fost prezenți colegii de la DGASPC Bihor și 14 organizații din domeniul social. Administrația locală a fost reprezentată de către viceprimarii Arina Moș și Marcel Dragoș, care au participat activ la eveniment.
În cele două zile ale târgului, organizațiile neguvernamentale și instituțiile publice, furnizori de servicii sociale și-au prezentat serviciile sociale acordate și activitățile desfășurate de ei în vederea sprijinirii celor mai vulnerabili membri ai comunității, au împărțit pliante și și-au oferit sprijinul celor aflați în nevoie. Totodată, cu sprijinul și implicarea cetățenilor, ONG-urile au reușit, în schimbul unor donații, să valorifice produsele artizanale realizate împreună cu beneficiarii de servicii sociale. Aceste donații le vor oferi oportunitatea de a dezvolta și susține noi activități care să vină în sprijinul celor pe care îi au în grijă.
În cadrul acestui eveniment, Direcţia de Asistenţă Socială Oradea a prezentat serviciile sociale pe care le oferă cetățenilor, și anume: Centrul Social cu destinație multifuncțională Dignitas, Centrul de Îngrijire de Zi – Oradea, centrele comunitare din cartiere pentru vârstnici, serviciile de consiliere psihologică gratuită pentru copii și familie, informare și consiliere privind măsurile de protecție socială pentru consumatorul vulnerabil de energie și nu numai.
„Dorim să mulțumim tuturor celor care s-au implicat în realizarea acestui eveniment, de la asociații, instituții publice furnizoare de servicii sociale, administrația locală, APTOR, până la fiecare cetățean care a participat la această activitate, succesul rezultat datorându-se tuturor, și putând fi realizat doar împreună. Ne bucurăm că putem fi alături de cetățenii noștri aflați în nevoie și îi asigurăm de tot sprijinul nostru”, a transmis directorul DAS Oradea, d-na Anca Grama.
septembrie 30, 2021
Clădirea Colegiului Național „Mihai Eminescu", monument istoric reprezentativ pentru orașul Oradea, va intra într-un amplu proces de reabilitare. Valoarea investiției se ridică la 12 milioane...
octombrie 01, 2021
Primăria Oradea continuă seria proiectelor menite să schimbe înfățișarea zonelor cu aspect neîngrijit din municipiu, care oferă o priveliște dezolantă, dându-le o utilitate publică. În...