Egyetemi oktatás
Nagyváradi Egyetem, Emanuel Egyetem, Partiumi Egyetem és Agora Egyetem
A Nagyváradi Egyetem, az Emanuel Egyetem, a Partiumi Egyetem és az Agora Egyetem a nagyváradi közösség fontos elemei, amelyek célja, hogy hozzájáruljanak a város társadalmi, gazdasági és kulturális fejlődéséhez.
A Nagyváradi Egyetem rendkívül változatos tanulmányi programjai és szakterületei révén az ország és Európa legjobb felsőoktatási intézményei között foglal helyet, sikeresen közvetítve a világ minden tájáról érkező minél több hallgató és professzor számára a tudományos oktatás és a tudományos kutatás jelentőségét és fontosságát általában, és különösen az ebben a felsőoktatási intézményben folyó kutatásokét.
Tehát városunkban az egyetemi oktatást a következők képviselik:
1780-ban Nagyváradon megalapították a "filozófiai oktatás felsőbb intézményét". Az 1788-ban jogi karrá alakult nagyváradi iskola a legrégebbi kar, nemcsak a mai Romániában, hanem Kelet-Európa hatalmas régiójában is.
1923-ban, a két nagyváradi teológiai akadémia, az Ortodox Teológiai Akadémia (1923) és a Nagyváradi Görögkatolikus Teológiai Akadémia (1924) megalapítását követően a Crișul Repede városában az egyetemi élet új dimenziókat öltött. A Jogi Akadémia a két teológiai akadémiával együtt újabb lépést tett egy bölcsészkar integrálásával, hogy teljesüljön egy régi vágya, a nagyváradi Crișana Egyetem létezése.
1963. október 1-jén az Oktatási Minisztérium rendeletére Nagyváradon egy hároméves Pedagógiai Intézetet hoztak létre, hogy pótolják a pedagógushiányt az általános oktatásban. Az új nagyváradi felsőoktatási intézmény két karral kezdi meg működését: filológia és matematika-fizika, amelyhez a következő évtől a történelem-földrajz és a testnevelési kar is csatlakozik.
A rangos nagyváradi egyetemi hagyományok alapján 1990 májusában, a román kormány rendeletével megalakult a Műszaki Egyetem, amelyet később átneveztek, Nagyváradi Egyetem, ettől a pillanattól kezdve az intézmény folyamatos fejlődésen ment keresztül a mai egyetem felé.
A Nagyváradi Egyetem öröksége folyamatos bővítés és korszerűsítés alatt áll, és az ARACIS követelményeinek megfelelően magas színvonalat biztosít az oktatási folyamat számára.
A Nagyváradi Egyetem jelenleg 40 ország több mint 350 oktatási és kutatási intézményével tart fenn nemzetközi kapcsolatokat..
A hallgatóknak kínált tudományos felkészítés és oktatás 15 karon folyik, ahol a felsőoktatási képzés teljes csomagját kínálják alap-, mester-, doktori és posztgraduális programokon keresztül. A karokon az oktató-nevelő tevékenységet tudományos kutatás kíséri és gazdagítja. A szakmai teljesítmény és az erkölcsi magatartás mellett a tudományos kutatás a felsőoktatási személyzet tudományos értékelésének elsődleges kritériuma.
A nagyváradi Emanuel Egyetem egy konzervatív evangélikus egyetem, amely a lelkészek, misszionáriusok, üzletemberek, tanárok, informatikusok, szociális munkások és zenészek következő generációjának képzését és felkészítését tűzte ki célul, hogy betölthessék a nagy megbízatást.
A Nagyváradi Emanuel Egyetem Európában egyedülálló iskola. Ebben különbözik az összes többi egyetemtől:
- az egyetlen akkreditált konzervatív baptista egyetem Európában;
- elkötelezett a diákok kiegyensúlyozott lelki és tanulmányi fejlődése mellett, különös hangsúlyt fektetve a jellemformálásra;
- elősegíti a hiteles életet azáltal, hogy a tanulmányok minden területét a világ és az élet keresztény értelmezésébe integrálja.
Az Emanuel Egyetem alapítása óta a Nagyváradi Emanuel Baptista Egyház lelki fennhatósága alatt működik. A gyülekezet lelkipásztorai a nemzetközi evangélikus tér ismert személyiségeinek egy csoportjával együtt alkotják a gyámtanácsot. Akadémiai szempontból a Nagyváradi Emanuel Egyetem a román Oktatási és Kutatási Minisztérium felügyelete alatt, a Romániai Felsőoktatási Minőségbiztosítási Ügynökség (ARACIS) által kiadott akkreditáció révén integrálódott a nemzeti oktatási rendszerbe.
1990-ben, A Piatra Craiului Református Egyházmegye Igazgatótanácsa kimondja a "Sulyok István" Református Felsőoktatási Intézet megalapítását és az ideiglenes Intézeti Tanács felállítását. Október 1-jén az intézet 238 hallgatóval kezdi meg tevékenységét, akik a teológiai tanítási szekcióba, a "nem jelenléti" oktatási formába iratkoztak be. 2000-ben a Pro Universitate Partium Alapítvány létrehozta a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemet, amely 1959 után az első önálló romániai magyar felsőoktatási intézmény volt.
Az egyetem célja, hogy a romániai kisebbségi oktatási rendszer szerves részeként hozzájáruljon a magyar nyelvű felsőoktatás fejlesztéséhez.
A Románia-4ICU UniRanka Partiumi Keresztény Egyetem a 45. helyen áll Románia legjobb egyetemei között.
Az évek során az ARACIS egymás után akkreditálta a különböző alap- és mesterképzési programokat, és ma a következő karokkal, osztályokkal és szakterületekkel rendelkezik:
Bölcsészettudományi Kar
Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar
Az Agora Magánegyetemet 2000-ben alapították az Agora Alapítvány határozata alapján, amelyet az alapítók márciusi közgyűlésén hoztak 2000-ben.
Az Agora Egyetem egy fiatal, de dinamikus és aktív egyetem, amely kicsi (a hallgatók és a személyzet számát tekintve), de tekintélyes nemzeti és nemzetközi együttműködésekkel rendelkezik.
Az Agora Egyetem küldetése az alapítók eredeti elképzelésén alapul., akik nem véletlenül választották nevüknek a demokrácia szimbólumát. Az Agora Egyetem célja, hogy olyan kulturális és polgári központtá váljon, amely hozzájárul a nemzeti és egyetemes kulturális értékek kialakításához és terjesztéséhez, a választási lehetőségek pluralizmusának előmozdításához, valamint a politikai és polgári kultúra fejlesztéséhez, és amely végzettjei és saját tudományos kutatásai révén hozzájárul a nyugat-romániai gazdasági egységek által elért teljesítmény javításához.
Az Agora University a következő infrastruktúrával rendelkezik:
- 2 kar 2 tanszékkel
- 5 szakirány a Bachelor programban
- 3 szakirány a mesterképzésben
Az Agora Egyetem anyagi alapja a következőkben materializálódik:
- 1 egyetemi campus
- 21 tanterem (ebből előadótermek: 3, tantermek: 5, szemináriumi termek: 9, laboratóriumok: 4)
- 1 könyvtár
- 1 kiadó
- 1 nyomda
- 1 e-learning platform (Moodle).
2015-ben az ARACIS 2010-es ajánlásainak szellemében a jogi és közgazdasági kar két karra vált szét:
Közgazdaságtudományi Kar
Jogi és Közigazgatási Tudományok Kar
A Románia-4ICU UniRank szerint az Agora Egyetem a 43. helyen áll a romániai egyetemek között, és rendelkezik az ARACIS által odaítélt TRUST minősítéssel.
Görög Katolikus Teológiai Kar a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem részét képező, 1992-ben alapított állami felsőoktatási intézmény.
A Görögkatolikus Teológiai Kar a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem funkcionális része, kettős alárendeltséggel, ahogyan azt az 1/2011-es nemzeti oktatási törvény 15. cikkének (1) bekezdése a teológiai egyetemi képzésre vonatkozóan előírja, illetve a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem és a Rómával egyesült Román Görögkatolikus Egyház között létrejött jegyzőkönyvek is rögzítik.
Ezt a kettős alárendeltséget egy állami egyetemen való jelenlét, valamint a teológiai tanulmányok sajátos jellege és céljai indokolják, amelyek szorosan kapcsolódnak a közösséghez és az egyházi hierarchiához. Ebben az értelemben a Görögkatolikus Teológiai Kar szervezeti (a személyzeti politika végrehajtása, a hallgatók felvétele stb.), adminisztratív, technikai és pénzügyi szempontból a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem vezetőségének, valamint lelki szempontból a Rómával egyesült romániai görögkatolikus egyháznak van alárendelve.
A Görögkatolikus Teológiai Kar az egyetemi autonómia feltételei között végzi tevékenységét, összhangban a hatályos jogszabályi rendelkezésekkel (a román alkotmány, az 1/2011-es törvény, a vallási felekezetekről szóló törvény), a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem Alapszabályának rendelkezéseivel, valamint - amennyiben azok nem ellentétesek a törvénnyel és az Alapszabállyal - a Szentszék által elfogadott dogmatikai és kánoni rendelkezésekkel (elsősorban: II. Vatikáni Zsinat, Nyilatkozat a keresztény nevelésről Gravissimum Educationis Apostoli Konstitúció Sapientia Christiana , Ratio Fundamentalis Institutionis Sacerdotalis , Codex Canonum Orientalium Ecclesiarum ) és a Rómával egyesült romániai görögkatolikus egyház püspökeinek zsinata által.
A Görögkatolikus Teológiai Kar a teológiai tudományt és a teológiai tanulmányokat kiegészítő tudományágakat műveli a tudományos kutatás szabadsága és a katolikus egyház tanítóhivatalának teljes tiszteletben tartása szellemében. (CCEO, lehet. 606), párbeszéd más tudományokkal és a kortárs kultúrával, valamint tudományos, ökumenikus és vallásközi nyitottság.
Ez az oktatási intézmény a Rómával egyesült román görögkatolikus egyház által kifejlesztett teológiai felsőoktatás, különösen a lelkipásztori képzés hosszú hagyományának folytatása. A görög katolikus teológiai oktatás két évszázadon keresztül hatalmas tekintélyt szerzett azáltal, hogy tanárai és diákjai hozzájárultak nemzetünk szellemi, nemzeti és kulturális fejlődéséhez. Az első teológiai oktatási intézményeket görög katolikus hierarchák alapították már a 18. század közepén: először Blajban (1754. október 11.), majd Kolozsváron (1918) és Nagyváradon (1920).