Primăria Municipiului Oradea informează că lucrările de modernizare a străzii Bajor Andor, din cartierul Oncea, au intrat într-una dintre etapele finale: în cursul zilei de ieri, 23 iunie, a fost turnat stratul de uzură.
Modernizarea acestei străzi, cu o lungime de aproximativ 600 de metri, urmărește transformarea unui tronson neamenajat într-o arteră urbană complet funcțională, conform standardelor actuale de infrastructură rutieră și utilități. Lucrările includ asfaltarea carosabilului și a trotuarelor, amenajarea acceselor la proprietăți, realizarea rețelei de canalizare pluvială, amenajarea spațiilor verzi și montarea de stâlpi de iluminat public cu LED, inclusiv modernizarea intersecției cu acces spre Parcul Soarelui.
Proiectul este realizat de S.C. Proexco S.R.L. (proiectant) și S.C. Dumexim S.R.L. (executant), valoarea totală a contractului fiind de 1.953.233,72 lei fără TVA.
Prin această investiție, administrația locală continuă modernizarea infrastructurii cartierelor orădene, în vederea creșterii calității vieții și a accesibilității în zonele rezidențiale.
iunie 24, 2026
Kira Hagi, actriță, artistă și fiică a legendarului fotbalist român Gică Hagi, ajunge la Oradea cu o expoziție dedicată familiei. Deschiderea va avea loc în...
iunie 24, 2026
Viceprimarul municipiului Oradea, Teofil Filimon, a participat astăzi la manifestările organizate cu ocazia comemorării lui Avram Iancu, una dintre personalitățile marcante ale istoriei românilor și...