Știri

mai 08, 2015

Share:

Caravana Gaudeamus sosește săptămâna viitoare la Oradea

news-image

După succesul ediţiei de anul trecut al Caravanei Gaudeamus, Primăria Oradea și Radio România aduc, pentru al doilea an consecutiv, actualitatea cărţii la Oradea în cadrul unui eveniment care va avea loc în perioada 13 – 17 mai, în Parcul 1 Decembrie.

Deschiderea oficială a ediţiei va avea loc miercuri, 13 mai, ora 13.00. Președintele de onoare al acestei ediții este dl. Lucian Silaghi – directorul Direcției pentru Cultură Bihor.

Caravana GAUDEAMUS străbate din nou aproape 600 de km pentru a ajunge la Oradea, unde va rămâne timp de 5 zile.

Organizatorii îi invită pe toți iubitorii de carte, să participe la acest eveniment. Vor ţine capul de afiş al evenimentului:

  • Cele mai recente volume, ieşite de sub tipar în ultimele zile, bestseller-urile momentului şi titlurile în vogă ale anului;
  • Întâlniri cu protagoniştii vieţii literare şi culturale, scriitori şi profesionişti ai cărţii, lansări de carte, ateliere de creaţie;
  • Serii de autor, pachete, oferte promoţionale şi reduceri, acordate cu prilejul târgului de către cei aproape 60 de expozanţi, cele mai importante edituri din România – prin care cartea devine, pentru câteva zile, mai accesibilă;
  • Campania de donaţii „Cărţile se întorc acasă”, iniţiată şi derulată de Radio România: o iniţiativă adresată vizitatorilor târgului, invitaţi să cedeze volumele care le prisosesc celor care au din ce în ce mai greu acces la ele;
  • Proiectul „Invitaţi de nota 10: Olimpicii României”, derulat în toate oraşele – gazdă ale Târgurilor GAUDEAMUS, care recompensează şi promovează performerii din învăţământul românesc, la diferite discipline;
  • Tombola GAUDEAMUS, cu numeroase premii extrem de atractive şi Concursul Miss Lectura, prin care, la finalul ediţiei, va fi desemnată cea mai frumoasă vizitatoare a târgului din acest an.

Intrarea este liberă, iar programul de vizitare este următorul: miercuri – sâmbătă (13 -16 mai), între orele 10.00 şi 20.00, duminică (17 mai), între orele 10.00 şi 15.00. Dacă bilanţul primei ediţii a fost cel puţin comparabil cu cel al unui târg de carte cu tradiţie, sperăm că şi ediţia din acest an se va ridica la nivelul aşteptărilor participanţilor şi vizitatorilor.

Conferinţa de presă care precede deschiderea ediţiei va avea loc marţi, 12 mai, la ora 13.00, la Primăria Oradea.

Pentru detalii suplimentare, vă puteți adresa secretariatului GAUDEAMUS.
Persoană de contact: Connie Chifor (tel. 0745 109 649; e-mail connie@gaudeamus.ro).

Urmărește-ne pe Social Media:

CONSTRUIT CU IN ROMANIA
© Copyright 2023
Sari la conținut