Știri

iunie 23, 2023

Share:

Lucrările de amenajare a malului stâng al Crișului Repede, între podul Sf. Ladislau și Sinagoga Sion, încep în curând

news-image

Malul stâng al Crișului Repede, între Podul Sfântul Ladislau și Sinagoga Sion, urmează să fie amenajat în cadrul unei investiții implementate de către Primăria Oradea, prin Direcția de Management Proiecte cu Finanțare Internațională.

În acest sens, în data de 07.06.2023, s-a semnat contractul de lucrări pentru obiectivul de investiții:„Creșterea mobilității pietonale prin amenajarea malului stâng al Crișului Repede: Podul Sfântul Ladislau – Sinagoga Sion”, încheiat intre municipiul Oradea șiasocierea formată dinGAVELLA COM S.R.L lider de proiect, în asociere cuDRUMING STUDIO SRL.

Valoarea contractului de lucrări este de8.105.413,62lei fără TVA.

Amenajarea care se va face între Podul Sf. Ladislau și Sinagoga Sion va crea o promenadă frumoasă în zona centrală. Coborârea spre malul Crișului se va face de la baza podului Sf. Ladislau.

Proiectul are în vedere amenajarea arhitecturală cu finisaje și mobilier urban a platformei din beton armat, a treptelor, a rampei pietonale și a zidului de sprijin al malului. Lucrările vor consta în placarea zidului de sprijin al malului şi a pereților parcării subterane, pavarea rampei, a treptelor şi a platformei pietonale, montarea balustradelor şi realizarea mobilierului urban.

După semnarea contractului, constructorul are la dispoziție 3 luni pentru proiectare și 15 luni pentru execuția lucrării. În perioada imediat următoare se va da ordinul de începere pentru proiectare.

Urmărește-ne pe Social Media:

CONSTRUIT CU IN ROMANIA
© Copyright 2023
Sari la conținut