Oradea Summer Film – unul dintre cele mai îndrăgite evenimente orădene, revine în Parcul Cetății Oradea în cea mai frumoasă lună de vară! Evenimentul se află deja la a treia ediție, care se va desfășura în perioada 9-18 august 2019. Proiecțiile de film vor avea loc în fiecare seară de la ora 21:00, iar intrarea este liberă.
Timp de 10 zile, Parcul Cetății Oradea se va transforma într-un cinematograf în aer liber, unde ne vom bucura de filme bune și de vară alături de familie și prieteni. Atmosfera frumoasă a lunii august va fi întregită de hamace, beculețe, beanbags, însă îi așteptăm pe spectatori și cu păturicile proprii. Băuturile răcoritoare, înghețata, popcorn-ul sau delicioasele nachos, vor aduce un plus de savoare serilor noastre de film în aer liber.
Filme de autor aduse de la Cannes, Veneția și Berlin
Pe ecranul din Parcul Cetății vor fi proiectate timp de 10 zile filme din toată lumea, selectate din cele mai prestigioase festivaluri de film: Cannes, Veneția și Berlin.
De la Cannes vom vedea „California Dreamin'” de Cristian Nemescu, „Sieranevada” de Cristi Puiu, „Western” de Valeska Grisebach, „Sub umbra părului sălbatic” de Nuri Bilge Ceylan, cel mai apreciat regizor turc contemporan și „Păsări călătoare” de Cristina Gallego și Ciro Guerra.
Titlurile provenite de la Festivalul de Film de la Veneția sunt „First Reformed”, regizat de Paul Schrader (scenaristul lui Martin Scorsese pentru cunoscutele filme „Taxi Driver” și „Raging Bull”, nominalizat și la Oscar pentru Cel mai bun scenariu), „Amanda” de Mikhaël Hers și „Copacul vrajbei noastre” de Hafsteinn Gunnar Sigurdsson.
De la Festivalul de Film de la Berlin vom vedea în data de 14 august filmul „Utoya: 22 iulie”, regizat de Erik Poppe, film care prezintă dramele masacrului din tabăra de vară de pe insula Utoya din Norvegia.
Filmele pe care le vom urmări la această ediție sunt de origini diferite, provenind atât din Europa, cât și din Asia și America. Țările de origine ale filmelor: Franța, Islanda, Norvegia, Germania, Turcia, Statele Unite ale Americii și Columbia.
Un weekend dedicat filmului românesc
Primul weekend al evenimentului este dedicat filmului românesc, la fel ca anul trecut.
Cele trei filme românești care vor deschide ediția a III-a Oradea Summer Film sunt „California Dreamin’ (Nesfârșit)” (2007) regizat de Cristian Nemescu, „Sieranevada” (2016) – ultimul film al lui Cristi Puiu și „Croaziera” (1981) lui Mircea Daneliuc, produs în perioada regimului comunist.
Filmul de deschidere a evenimentului este de altfel și un omagiu adus regizorului român Cristian Nemescu, „California Dreamin’ (Nesfârșit)” fiind singurul film de lungmetraj al regretatului regizor român care a decedat într-un tragic accident de mașină în 2006, înainte ca filmul să intre în montaj. Cu toate acestea, casa de producție MediaPro Studios a finalizat montajul filmului, filmul fiind recompensat cu premiul „Un certain regard” de la Cannes în 2007.
Conturi oficiale:
Facebook: https://www.facebook.com/oradeasummerfilm/
Eveniment dedicat: https://www.facebook.com/events/412621276002597/
Instagram: https://www.instagram.com/oradea_summer_film/
Website: http://www.oradeasummerfilm.ro/
PROGRAM
Data |
Ora |
Film |
VINERI 9 AUGUST |
21:00 |
CALIFORNIA DREAMIN’ (NESFÂRȘIT), România, 2007 |
SÂMBĂTĂ 10 AUGUST |
21:00 |
SIERANEVADA, România, 2016 |
DUMINICĂ 11 AUGUST |
21:00 |
CROAZIERA, România, 1981 |
LUNI 12 AUGUST |
21:00 |
AMANDA, Franța, 2018 |
MARȚI 13 AUGUST |
21:00 |
COPACUL VRAJBEI NOASTRE, Islanda, 2018 |
MIERCURI 14 AUGUST |
21:00 |
UTOYA: 22 iulie, Norvergia, 2018 |
JOI 15 AUGUST |
21:00 |
WESTERN, Germania, 2017 |
VINERI 16 AUGUST |
21:00 |
SUB UMBRA PĂRULUI SĂLBATIC, Turcia, 2018 |
SÂMBĂTĂ 17 AUGUST |
21:00 |
FIRST REFORMED, S.U.A, 2018 |
DUMINICĂ 18 AUGUST |
21:00 |
PĂSĂRI CĂLĂTOARE, Columbia, 2018 |
În cazul unor avertizări meteo de vreme nefavorabilă, proiecțiile programate pentru serile în cauză se vor anula. Informația va fi transmisă pe pagina de Facebook Oradea Summer Film, precum și în evenimentul dedicat Oradea Summer Film 2019.
Oradea Summer Film este un eveniment cinematografic care promovează filmele de autor. Declinul cinematografelor de artă din întreaga lume a deviat parcursul acestor filme într-un sistem alternativ de distribuție în cadrul festivalurilor de film. Cineaștii-autori sunt apreciați pentru reinterpretarea sau deturnarea genurilor cinematografice convenționale prin abordări originale și perspective inteligente, filmografia lor având o recognoscibilă ampretă autorială.
Organizatori: Asociația pentru promovarea turismului din Oradea și regiune (Visit Oradea) cu sprijinul Primăriei Oradea și al Muzeului orașului Oradea – complex cultural (Cetatea Oradea).
Partener principal: Raiffeisen Bank România.
Prezentat de: Staropramen.
august 01, 2019
În vederea distrugerii insectelor generatoare de disconfort (țânțari, muște etc.) în faza de adult și larve, Primăria Municipiului Oradea anunță locuitorii că în perioada 05.08.2019-09.08.2019,...
august 01, 2019
Cea mai importantă comunitate locală după majoritatea românească este cea maghiară, care reprezintă aproximativ 25% din totalul populației orașului. În fiecare an, Visit Oradea cu...