Știri

martie 31, 2016

Share:

Primăria Oradea a achiziţionat un aparat medical care vine în sprijinul persoanelor cu nevoi speciale

news-image

În această dimineaţă, la parterul Clinicii de Stomatologie din cadrul Facultăţii de Medicină şi Farmacie, în prezenţa decanului Facultăţii de Medicină şi Farmacie, dl. Florian Bodog, a consilierului local Sebastian Lascu, a reprezentanţilor Asociaţiei pentru autism şi a Asociaţiei Down, dar şi a presei locale a fost inaugurat aparatul de inhalosedare, unicat în Oradea, dar şi în judeţul Bihor.

Acest aparat special a fost achiziţionat de Primăria Oradea în baza parteneriatului semnat cu Universitatea Oradea, respectiv cu Facultatea de Medicină şi Farmacie. Proiectul de parteneriat s-a născut la iniţiativa consilierului local Sebastian Lascu.

Primăria Oradea a acoperit valoarea acestui aparat, respectiv 40.322, 58 lei (la care se adaugă TVA). Pe lângă această sumă, Primăria Oradea decontează Facultăţii de Medicină şi Farmacie 4.166 lei/lună pentru materialele necesare tratamentelor aplicate pacienţilor, care vor beneficia gratuit de acest aparat.

Aparatul are rolul de liniştire, relaxare şi sedare a pacientului cu nevoi speciale (autism, down) sau a pacientului anxios, pentru ca apoi să-i poată fi făcută anestezia locală şi manevrele stomatologice specifice (obturaţii, extracţii dentare s.a).

Iniţiatorul proiectului, consilierul local Sebastian Lascu a precizat: „Acesta este un proiect pilot pentru un an de zile, urmând ca în funcţie de modul în care se va derula, să vedem ce vom putea face în continuare. Aparatul va fi folosit doar în cadrul Clinicii de Stomatologie de la parterul Facultăţii de Medicină şi Farmacie.”

În baza acestui parteneriat, persoanele nevoiaşe aflate în baza de date a ASCO, precum şi orădenii care sunt în evidenţele SOS Autism Bihor şi în cele ale Asociaţiei DOWN Oradea vor putea beneficia de servicii stomatologice gratuite în limita a 4.166 lei/lună.

Reprezentantul Clinicii de Stomatologie, dr. Dan Slăvescu a afirmat că pentru început se va face un screening al pacienţilor în baza listelor primite de la ASCO şi de la Asociaţia pentru autism şi Asociaţia Down, după care se va face un program săptămânal, în care să aibă loc toţi pacienţii care vor solicita acest serviciu.

Decanul Florian Bodog a spus: „Acest aparat oferă posibilitatea de tratament dentar pentru persoanele nevoiașe aflate în evidența ASCO, pentru pacienţii cu nevoi speciale, cum ar fi persoanele cu autism, cele cu sindromul Down, dar şi pacienţilor anxioşi. Până acum, aceşti pacienţi plecau la Timişoara, cel mai apropiat oraş unde există un astfel de aparat şi îşi suportau din bugetul propriu cheltuilelile cu transportul până acolo, cheltuielile cu cazarea şi cu tratamentul. Acum vor putea veni direct la Clinica de Stomatologie din cadrul facultăţii, unde vor trebui să prezinte o adeverinţă de la ASCO sau de la Asociaţia Down sau Asociaţia pentru Autism. Acest parteneiat cu Primăria Oradea este un câştig pentru pacienţi în primul rând, pentru studenţi, pentru oraş şi pentru Facultatea de Medicină şi Farmacie”.

Astăzi, 31 martie 2016 va fi supus în şedinţa Consiliului Local, regulamentul care stabileşte procedura beneficierii de acest aparat de inhalosedare, după care vor fi afişate la intrarea în Clinica de Stomatologie din cadrul Facultăţii de Medicină şi Farmacie (str. Independenţei) toate datele care i-ar interesa pe viitorii pacienţi: condiţii, nr. de telefon, persoane de contact.

Urmărește-ne pe Social Media:

CONSTRUIT CU IN ROMANIA
© Copyright 2023
Sari la conținut